Ateliér filmovej a televíznej réžie

Cieľom Ateliéru filmovej a televíznej réžie bola od počiatku výchova režisérskych osobností. Na začiatku svojej existencie katedra aplikovala princíp majstrovskej triedy. Pedagóg musel všetkými prostriedkami, teda osobným príkladom a vlastnou tvorbou, teoretickými úvahami o procese vzniku a tvorby umeleckého diela a hlavne vedením veľkého počtu študentských samostatných cvičení a prác, formovať osobnosť budúceho režiséra alebo režisérky.

Na pôde ateliéru pravidelne vznikajú podnetné diskusie, ktorých spoločným zámerom je pomôcť študentom a študentkám v ich tvorivom hľadaní.  Súdržne koncentrovaný kolektív učiteľov vychoval už mnohé absolventky a absolventov, ktorí obohatili slovenský audiovizuálny priestor a výrazne sa presadili aj v zahraničí.

Počas štúdia študenti a študentky filmovej réžie získavajú skúsenosti s procesom výroby filmového diela. Od najjednoduchších cvičení prvého ročníka, realizovaných individuálne, cez tímové spolupráce, v ktorých hľadajú okrem pochopenia fungovania filmového štábu aj budúcich spolupracovníkov nielen pre nasledujúce školské roky. Študent získava teoretické, ale aj praktické skúsenosti ako autorskej, tak aj realizačnej tvorby filmového, ale aj televízneho diela. Dôležitou súčasťou výučby je aj pochopenie najdôležitejšieho vzťahu – režisér a herec. Hereckej tvorbe sú venované samostatné hodiny nielen na bakalárskom, ale aj magisterskom stupni. Štúdium pripravuje študenta na prax nielen pre filmové, ale aj televízne prostredie.

Postupne sa dotvoril kolektív učiteľov a učiteliek v ateliéri tak, aby výučba a usmerňovanie študentov a študentiek bolo spoločným dielom kolektívu pedagógov, pri ktorých má študent či študentka možnosť výberu z viacerých názorov.

Ateliér filmovej e televíznej réžie vedú v súčasnosti tvorcovia, ktorí sú aktívne zapojení vo filmovej a televíznej praxi. Rovnako sa do praxe snažia dostávať aj svojich študentov a študentky. Praktické skúsenosti študent alebo študentka nenadobúda len pri realizácii študentských zadaní, ale aj pri výpomoci či realizácii v profesionálnych podmienkach. Tie potom zúročuje pri svojich vlastných tvorivých výstupoch.


Pedagógovia a pedagogičky

Profesori

prof. Martin Šulík

Docenti

doc. Peter Bebjak

doc. Robert Šveda

Vedúci Ateliéru filmovej a televíznej réžie

doc. Pavol Korec

Odborní asistenti

Mgr. art. Eva Borušovičová ArtD.

Mgr. Art. Rasťo Boroš ArtD.

Externá pedagogička

Mgr. Art. Zuzana Hudáková ArtD.

scénografia, kostýmový dizajn


Študijné programy

Ateliér filmovej a televíznej réžie zabezpečuje výučbu v akreditovanom študijnom programe Scenáristika a réžia hraného a dokumentárneho filmu na Bc. a Mgr. stupni nasledujúcich študijných plánoch:


Prijímacie konanie

Nároky na uchádzačov a uchádzačky a informácie o priebehu prijímacích skúšok sú zverejnené na stránkach jednotlivých študijných plánov, ktoré Ateliér filmovej a televíznej réžie ponúka.

Konzultácie k prijímacím skúškam:

  • Pre bakalárske štúdium: 20.10.2023 od 14.00 – 17.00 hod počas Festivalu ÁČKO
  • Pre magisterské štúdium: termín bude upresnený

Termíny podávania prihlášok:

  • Pre bakalárske štúdium: do 27.11.2023
  • Pre magisterské štúdium: do 15.4.2024

Termíny prijímacích skúšok:

  • Pre bakalárske štúdium: 5.2.-7.2.2024
  • Pre magisterské štúdium: termín bude upresnený

História

Katedra Filmovej a TV réžie bola založená v roku 1974 ako tretia špecializácia  filmových odborov na Divadelnej Fakulte VŠMU. Spočiatku mala zabezpečovať režisérov hlavne pre ČSTV Bratislava, ale postupom času sa jej ciele menili a v roku 1989 vznikla Katedra réžie, neskôr pretransformovaná na Ateliér filmovej a televíznej réžie.


Absolventky a absolventi

Peter Kerekes, Martin Šulík, Robert Šveda, Vlado Struhár, Martin Repka, Matúš Libovič, Mariana Čengel-Solčanská, Matyás Prikler, Marta Ferancová, Martin Kazimír, Csaba Molnár, Zuzana Marianková, Martina Buchelová, Michal Blaško, Peter Hoferica a mnoho ďalších


Kontakt

Ateliér filmovej a televíznej réžie
Svoradova 2A, Bratislava

doc. Robert Šveda
vedúci ateliéru

robert.sveda@vsmu.sk