Z európskych festivalov naspäť na Slovensko

 

Bratislava, 18.3.2019

 

Putovná prehliadka Ozveny Áčka je po roku späť s novými filmami. Jej minuloročná prvá edícia mala u divákov úspech a tak pokračuje v tejto tradícii priniesť najlepšie študentské filmy uplynulého roka do všetkých krajov Slovenska.

 

Projekt vznikol minulý rok ako reakcia na dovtedajšiu absenciu akejkoľvek distribúcie študentských filmov. Prehliadka nadväzuje na filmový festival študentských filmov Áčko, ktorú každoročne organizujú a usporadúvajú študenti Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave.

 

Minuloročné Ozveny Áčka 2017 úspečne rozdistribuovali šesticu študentských fimov do šiestich krajských miest Slovenska. Tento rok chceme prehliadku priniesť na rovnaké miesta a budovať tak u divákov povedomie o Ozvenách, ktoré majú ambíciu pokračovať aj počas nasledujúcich rokov. Na základe veľkého záujmu o premietanie študentských filmov, sa Ozvený Áčka 2017 premietali aj na miestach či podujatiach, ktoré prvotne neboli vôbec plánované. Študentská filmová tvorba sa premietla na PAFF (Pezinský Alternatívny Filmový Festival), na prvom ročníku festivalu Vinohradský film v Brne, na umeleckom festivale Art in Park v Trenčianskych Tepliciach a minuloročné filmové putovanie ukončilo svoju cestu v Trenčíne na obľúbenom festivale Pohoda.

 

V druhom ročníku Ozvien Áčka 2018 sa opäť zameriavame na tvorcov aktuálnej študentskej filmovej tvorby za uplynulý rok. Banská Bystrica odštartuje putovnú prehliadku už 17. apríla 2019 na pôde Akadémie umení. Ozveny budú ďalej pokračovať 18.4. v Žiline v kultúrnych priestoroch Stanica Žilina – Záriečie, 25.4.2019 v Nitre, v galérii Trafačka a 26.4.2019 v trenčianskom Artkine Metro. Počas ďalšieho mesiaca sa filmy premietnú 5.5.2019 v Kine Úsmev v Košiciach a napokon 6.5.2019 v klube Wave v Prešove.

 

Jedným z najúspešnejších filmov tohtoročnej putovnej šestice je Hrejivá komédia o depresii, šialenstve a nesplnených snoch v réžii Michala Ďuriša. Talentovaný režisér zachytáva rodinu, v ktorej sa všetci poznajú tak dlho, že je len ťažko oddeliť lásku a ponorkovú chorobu. Film bol premietnutý na festivale Karlove Vary v sekcii První podání, ktorá sa zameriava na výnimočných mladých režisérov z celej Európy. Na mníchovskom festivale študentských filmov vyhral cenu za najlepší scenár a ďalej sa premietal na festivaloch v Slovinsku, Taliansku, Luxembursku a Nemecku.

 

https://vimeo.com/273908820

 

Ďalším veľmi úspešným filmom je nenaratívny animovaný film Poetika Anima od Kristíny Saganovej. Film vznikol na motív rovnomennej lyrickej básne, vytvorenej syntézou denníkových zápiskov režisérky. Táto snímka plná symbolov a obrazových metafor pochodila už niekoľko európskych festivalov. Na rumunskom festivale CineMAiubit Film Festival získala cenu za najlepší animovaný film. Poetika Anima sa ďalej premietala na poľskom filmovom festivale vo Varšave, v gréckych Aténach, v Maďarsku, Slovinsku a Francúzsku.

 

https://vimeo.com/281244040

 

Film Výlet od Daniela Riháka je ďalším úspešným filmom zo šestice kraťasov. Tento psychologický triler podľa rovnomennej poviedky Jozefa Kariku vyhral dve ceny už na domácej pôde. Režisér si z festivalu Áčko odniesol rovno dve ocenenia a to za najlepšiu réžiu a zvuk. Výlet sa taktiež premietal na Medzinárodnom filmovom festivale Bratislava v sekcii študentských filmov.

 

http://www.danielrihak.com/#video303595557

 

 

Štvrtým filmom z našej putovnej šestice je Planéta Gelnica od Pauly Reiselovej, ktorá sa premietala na multižánrovom festivale Gelnické iluminácie. Šesticu kraťasov dopĺňajú filmy Paradoxy zverokruhu od Mikuláša Krišpína Iždinského a Babie leto dokumenaristky Kataríny Jonisovej.

 

Ozveny Áčka 2018 majú ambíciu pokračovať v minuloročnej tradícii, a predovšetkým poukázať na dôležitosť distribúcie kvalitných študentských filmov, ktorých tvorcovia budú tvoriť ďalšiu generáciu úspešných slovenských filmárov.

 

Viac informácií nájdete na stránkach:

http://festivalacko.sk/archiv/ozveny

https://www.facebook.com/ackofestival

 

Kristína Gajdariková

PR a marketing

Ozveny Áčka 2018

 

e-mail: ackofestival@gmail.com

tel.: +421 902 183 530