Ôsmy ročník Visegrad Film Forum už tradične ponúkne filmovým fanúšikom, to najlepšie, zo svetovej kinematografie. Od 19. do 23. marca sa na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU predstavia kameraman a supervízor filmových efektov Mark H. Weingartner, ASC, kameraman Phedon Papamichael, ASC a architekt Eugenio Caballero.

 

VISGEGRAD FILM FORUM 2019 – TRAILER
https://www.youtube.com/watch?v=CD8F71xHtfc

 

Držiteľ Oscara stavia nové svety

Filmový architekt Eugenio Caballero pricestuje z Mexika do Bratislavy, aby návštevníkom odprezentoval svoju prácu na filmoch ako Faunov labyrint (2006), či najnovšom filme Alfonsa Cuaróna Roma (2018). „Vo Faunovom labyrinte je cela scéna postavená od základu. Nebolo tam nič len les v ktorom všetko vytvorili zo sadry. Modely a iné priestory boli vytvorené v oddelených obrazoch pre ich komplexnosť ako napríklad vnútro stromu. Hoci kulisy neboli veľké boli vizuálne ohromujúce.“ tvrdí autor čarovného sveta vo Faunovom labyrinte Eugenio Caballero. Spolupráca na fantasy snímke Guillerma Del Tora mu v roku 2007 vyniesla Oscara v kategórii Najlepšia výprava.

Ďalšiu nomináciu na Oscara získal za najnovší čiernobiely film Roma od Alfonsa Cuaróna. V mnohých rozhovoroch spomína, že táto spolupráca bola iná ako tie predošlé najmä pre režisérov osobný vzťah k snímke a chronologické nakrúcanie. Prípravu scén do filmu predchádzali dlhé rozhovory s Cuarónom a ako filmový architekt bol Eugenio Caballero jediný, kto čítal kompletný scenár. Okrem týchto dvoch snímok sa Caballero podieľal na treťom pokračovaní Resident Evil: Zánik (2007), či filme Jima Jarmuscha Hranice ovládania (2009).

 

Záber z filmu Roma (r. A.Cuarón)

 

Grécky kameraman, ktorý dobyl HollywoodJedným z najvýraznejších diel kameramana Phedona Papamichaela, ASC je film Nebraska (2013), ktorý získal až 6 nominácii na Oscara, vrátane za najlepšiu kameru. Čiernobiela estetika v road-movie o seniorovi, ktorý je presvedčený, že vyhral milióny dolárov v lotérii v Nebraske, krásne zvýrazňuje bezútešnosť a strohosť tohto slabo obývaného amerického štátu. Papamichael spolupracoval aj s významným nemeckým režisérom Wimom Wendersom na filme Million Dollar Hotel (2000), kde si zahrali hviezdy ako Mila Jovovich, či Mel Gibson. Ďalej nakrúcal aj s režisérom Jamesom Mangoldom, pri ktorom treba vyzdvihnúť film Walk The Line (2005), ktorý zobrazuje život a smrť gitaristu a country speváka Johnyho Casha, ktorého stvárnil Joaquin Phoenix .

 

Záber z filmu Nebraska (r. A. Payne)

 

Zoznam hostí nekončí

Do Bratislavy zavítajú dvaja ďalší filmári aby uviedli svoje prednášky. Až z exotického Maroka docestuje Hakim Belabbes, ktorý momentálne vyučuje film na Kolumbijskej univerzite a jeho film Sweet Rain (2016) mal premiéru na festivale v Rotterdame. Ďalším menom je rodák z Poľska Marcin Łuczaj, zástupca jednej z najýznamnejšíci európskych sales spoločností New Europe Film Sales, zameranej na mladých tvorcov, ktorá reprezentovala na medzinárodnom poli film, ktoré sú oceňované na áčkových festivaloch ako Benátky či Karlove Vary.

Využite predĺžený termín na Early Bird akreditácie za 15 Eur (10 Eur študent) do 28. februára. Po 28. februári ich cena bude 25 Eur (15 Eur študent / študenti VŠMU majú akreditáciu zdarma).

Visegrad Film Forum 2019
Dátum: 19.-23. marec 2019
Miesto: Bratislava, Slovensko
Miesto konania: Filmová a televízna fakulta VŠMU

web: http://www.visegradfilmforum.com
facebook: https://www.facebook.com/VisegradFilmForum/?fref=ts
instagram: https://www.instagram.com/vffbratislava/
youtube: https://www.youtube.com/watch?v=7mpj2r4K88c

Organizátor: Boiler o.z.
Spoluorganizátori: Filmová a televízna fakulta VŠMU,
Finančná podpora: Medzinárodný vyšehradský  fond, Audiovizuálny fond, Nadácia SPP
Partnerské školy:  FTF VŠMU, WRiTV Katowice, UTB Zlín,  SZFE Budapešť, KNUTCT Kyjev, BFM Talin, Sahara Lab a UNATC Bukurešť

 

                      

 

VŠMU v Bratislave realizuje podujatie s prispením dotácie na projekt Zvyšovanie atraktivity a konkurencieschopnosti VŠMU v medzinárodnom kontexte, ktorý bol podporený MŠVVaŠ SR vo výzve z roku 2016 na podporu projektov zameraných na zvyšovanie kvality vysokoškolského vzdelávania prostredníctvom internacionalizácie.