Bratislavské Ozveny 22. ročníka Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Ji.hlava navštívia osobnosti českého dokumentu

 

V kinosále Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave (Svoradova 2, Bratislava) sa v dňoch 7. – 8. marca 2019 uskutočnia Ozveny 22. MFDF Ji.hlava, jedného z najdôležitejších festivalov dokumentárneho filmu v lokálnom aj globálnom merítku. Ozveny ostatného ročníka najvýznamnejšej dokumentárnej udalosti v strednej a východnej Európe sa tento rok konali či budú konať okrem Bratislavy aj vo Varšave, Bruseli či New Yorku. Obnovenie tradície ozvien jihlavského festivalu iniciovala redakcia Kinečka – online sveta filmu. Dvojdňový program pripravilo Kinečko spolu s MFDF Ji.hlava, VŠMU, FTF VŠMU a Českým centrom v Bratislave.

 

 

Ozveny MFDF uvedú víťazov viacerých sekcií, vrátane najlepšieho českého dokumentu Uzamčený svět (2018) od Karla Žaluďa či víťaznú snímku sekcie Opus Bonum s názvom Volný pokoj (2018, Vacancy) od Alexandry Kandy Longuet. Bratislavu navštívi viacero rôznorodých osobností českého dokumentu. V programe nechýba masterclass či diskusný panel.

Uzamčený svět je štvorhodinový kompilát rovnomenného seriálu Českej televízie, ktorý „systematicky mapuje život vo väzení a jeho spoločenské súvislosti. Prostredníctvom ľudských osudov, odohrávajúcich sa na oboch stranách mreží, skúma väzenstvo ako niečo, s čím sme síce často mediálne konfrontovaní, ale väčšina z nás s tým nemá žiadnu osobnú skúsenosť. Na silných príbehoch niekoľkých ľudí v rôznych fázach výkonu trestu film predstavuje prierez súčasným systémom nápravnej starostlivosti, ale taktiež úvahy o vine, treste, spravodlivosti a o tom, či sa človek v súkolí represívneho systému skutočne môže napraviť či zmeniť,” uvádza sa vo festivalovej synopse. Karel Žaluď bude mať po projekcii masterclass.

Kamera vo filme Volný pokoj „sleduje americký hotel pri hlavnej ceste. Je presne taký ako stereotyp uložený v našich predstavách. Dokument sleduje štyroch protagonistov v útrobách izieb na jednu noc, kde už niekoľko rokov prežívajú osobný očistec. Drogy kriminalita a zlé rozhodnutia sú ich neresťami. Pomalý tok sekvencií a miestami rozmazaný obraz nastoľujú atmosféru bezčasia a neurčeného priestoru.” Projekcii bude predchádzať lektorský úvod.

Pozvanie na Ozveny prijal takisto zakladateľ a riaditeľ jihlavského festivalu Marek Hovorka. Ten bude spolu so šéfredaktorkou Kinečka Evou Križkovou, slovenským dokumentaristom Petrom Kerekesom (66 sezón, Okupácia 1968) a českým dokumentaristom Filipom Remundom (Český sen, Dobrý řidič Smetana) diskutovať na paneli s názvom „Topografia českej a slovenskej dokumentárnej krajiny”, ktorý moderuje filmový kritik Matej Sotník.

V programovej skladbe nechýba ani pásmo experimentálnych filmov zo sekcie Fascinace tradične kurátorovanej Andreou Slovákovou, v rámci ktorého bude premietnutá víťazná snímka austrálskeho experimentálneho filmára Richarada Tuohyho Míchání a stínění (2018) a takisto najlepší český experimentálny dokument Spolu sami (2018) od Diany Cam Van Nguyen. Diskusie po premietaní sa zúčastní autorka filmu nevím, kaluže (2018), ktorý získal cenu divákov v sekcii Fascinace: Exprmntl.cz a Franz Milec, autor snímky Buffer Zone Blues (2018).

 

Kompletný program nájdete tu: http://www.ji-hlava.cz/bratislava

FB event: https://www.facebook.com/events/2927697287244109/

Vstup na udalosť je voľný.

 

ORGANIZÁTORI:

              

 

         

 

MEDIÁLNI PARTNERI UDALOSTI