Filmová a televízna fakulta VŠMU uvádza workshop významného svetového kameramana Slawomira Idziaka

Vizuálna dramaturgia

FTF VŠMU, Svoradova 3, Divadlo Kaplnka VŠMU, Ventúrska 3, 17. – 21. 4. 2018

Workshop zameraný na prepojenie práce filmovej kamery a filmovej dramaturgie si kladie za cieľ rekonštruovať proces transformácie slov do obrazov. Prostredníctvom nekonvenčných interaktívnych postupov umožní študentom kameramanskej tvorby a filmovej réžie overiť si svoje prednosti a slabosti pozície kameramana pri tvorbe filmového diela, spôsoboch prípravy filmového záberu a ich vplyvu na finálnu podobu diela.

 

17. 4. 2018 – 19:00, Kino Klap FTF VŠMU

PRÍPADOVÁ ŠTÚDIA FILMU K. KIEŚLOWSKÉHO TRI FARBY: MODRÁ

Masterclass Slawomira Idziaka venovaný analýze scenára filmu Tri farby: Modrá z hľadiska kameramanskej práce a štruktúry rozprávania. Po prednáške nasleduje projekcia filmu Tri farby: Modrá (r. K. Kieślowski, 1993).

 

17. 4. 2018 – 21. 4. 2018, 10:00 – 18:00, Divadlo Kaplnka VŠMU

WORKSHOP VIZUÁLNEJ DRAMATURGIE

VSTUP LEN PRE REGISTROVANÝCH ÚČASTNÍKOV, Maximálny počet účastníkov: 15, registrácia uzavretá.

Účastníci workshopu budú pod vedením Slawomira Idziaka a v spolupráci s dvoma študentmi herectva v chronologickom poradí rekonštruovať obrazy so scenára bez použitia kamerovej techniky a analyzovať jednotlivé fragmenty práce. Táto forma upriami ich pozornosť na to, že nie je dôležitá technika, s akou filmár pracuje, ale to, aké postupy volí. Taktiež umožní odhaliť niektoré problémy spolupráce medzi režisérom a kameramanom.

 

Slawomir Idziak

“Veľkí umelci ovládajú čo robia, načúvajú svojim partnerom, vedia byť kritickí k vlastnej vízii a pripravení kedykoľvek ju zmeniť.”

Svetoznámy kameraman poľského pôvodu Slawomir Idziak pracoval na vyše 40 medzinárodných filmových projektoch, veľkých produkciách i komorných artových snímkach (napr. Čierny jastrab zostrelený, Kráľ Artuš, Tri farby: Modrá). Spolupracoval s režisérmi ako Krzystof Zanussi, Krzystof Kieślowśki, Ridley Scott, John Sayles, Michael Winterbottom alebo John Duigan.

Ako hosťujúci pedagóg pôsobí na viacerých európskych filmových školách a univerzitách a je programovým riaditeľom a lektorom Film Spring Workshopu, pravidelného 10-dňového tréningového programu pre začínajúcich umelcov v audiovizuálnom sektore. Študijný program Film Spring Workshopu je založený na učení sa prostredníctvom praxe ako aj na moderných filmárskych prístupoch, obzvášť na Film Production Modeli, ktorý berie do úvahy najnovšie technologické výdobytky a prispôsobuje ich efektívnosti filmovej produkcie, čo umožňuje robiť lepšie filmy s menšími rozpočtami.

Workshop je súčasťou podujatia Visegrad Film Forum.

Viac o Slawomirovi Idziakovi  sa dozviete tu: https://www.visegradfilmforum.com/2018/guest-speakers/guest-speaker/article/slawomir-idziak-transforming-words-into-pictures/

Viac o workshope Vizuálna dramaturgia sa dozviete tu: https://www.visegradfilmforum.com/2018/news/news-detail/article/visual-dramaturgy-workshop/

 

MU v Bratislave realizuje workshop s prispením dotácie na projekt Zvyšovanie atraktivity a konkurencieschopnosti VŠMU v medzinárodnom kontexte, ktorý bol podporený MŠVVaŠ SR vo výzve z roku 2016 na podporu projektov zameraných na zvyšovanie kvality vysokoškolského vzdelávania prostredníctvom internacionalizácie.