Dokument na kolesách je projekt alternatívnej distribúcie kreatívnych dokumentov poslucháčov a absolventov Ateliéru dokumentárnej tvorby na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU.

Na Vysokej škole múzických umení vznikajú ročne desiatky zaujímavých krátkych dokumentárnych filmov. Niektoré bodujú na festivaloch, iné iba v kinosále školy, rozhodne však stoja za pozornosť, čo dokazujú aj slová popredných medzinárodne uznávaných a oceňovaných slovenských filmárov a zároveň  pedagógov v Ateliéri dokumentárnej tvorby:

„Mladí ľudia – študenti, ktorí nakrúcajú na škole filmy nemusia svoje predstavy o filme podriaďovať nikomu a ničomu. Dlhoročnou devízou Ateliéru dokumentárnej tvorby na VŠMU je totiž sloboda vyjadrenia a aj preto tu vznikajú zaujímavé  filmy o  témach, ktoré  v televízii, alebo v kinách neuvidíte…“ Peter Kerekes

„Keď máme postupové skúšky a študenti nám celý týždeň premietajú filmy, vidím široké spektrum tém, ktorým sa venujú: od problematických medziľudských vzťahov, rozpadu rodinných inštitúcií, cez spoločenské kauzy, v podstate siahajú po témach, ktoré sú im bytostne blízke a trápia ich. Potrebujú sa nimi zaoberať, pretože vo verejnom priestore ich reflexiu nenachádzajú.“ Jaro Vojtek

   

Dokument na kolesách pomáha výnimočným filmom našich absolventov, aj študentov dotknúť sa širšej diváckej verejnosti, predovšetkým študentov gymnázií, stredných, vysokých škôl a univerzít na Slovensku.  Pozornosť divákov upriamuje na pozoruhodné diela aj ich tvorcov, ktorí sa už stali, alebo majú potenciál stať sa výraznými osobnosťami slovenského dokumentu. Projekcie filmov sú spojené s lektorskými úvodmi poslucháčov filmovej vedy z Katedry audiovizuálnych štúdií FTF VŠMU a prednáškami na tému „autorský dokumentárny film”. Po každom premietaní zároveň prebieha moderovaná diskusia s autorom filmu.

    

Hlavným zámerom iniciatívy je zvyšovať kultúrne povedomie a svedomie, prehlbovať kritické myslenie a schopnosť čítať dokumentárny film. V neposlednom rade ide tiež o vzbudenie motivácie pre štúdium dokumentárneho filmu na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU.

 

 

V roku 2016 Dokument na kolesách odštartoval s filmom Cooltúra dokumentaristu Mira Rema. V roku 2017  sa stal autonómnou súčasťou nezávislej distribučnej spoločnosti Filmtopia a ponúka tieto filmy:

 

Hotel Úsvit (r. Mária Rumanová)

https://dennikn.sk/620597/slovensku-filmarku-si-vsimol-najvacsi-europsky-dokumentarny-festival/

 

Český Alláh (r. Zuzana Piussi)

http://www1.teraz.sk/kultura/piussi-dokument-jeden-svet-cesky-allah/286312-clanok.html

 

O sestre (r. Barbora Sliepková)

Dokumentárna esej o dospievajúcom dievčati vykresľuje svet očami mladého, inteligentného človeka, ktorý sa (nedobrovoľne) rozhodol izolovať sa. Je o vzdialenostiach medzi ľuďmi a o tom, aké to je, mať z nich strach. Film získal Hlavnú cenu na významnom MFFK Febiofest 2017 v Bratislave. Podľa poroty ide o „jedinečný, intímny, citlivý, umelecký pohľad do duše mladého dievčaťa, ktoré bojuje s vlastným strachom a ostychom“.

Prosíme školy a ostatných záujemcov, aby nás v prípade záujmu o Dokument na kolesách kontaktovali tu: dokumentnakolesach@gmail.com