Ateliér animovanej tvorby

Ateliér animovanej tvorby je ako oživená postavička – stále sa pretvára, hľadá nové cesty a každý študent, študentka a pedagóg či pedagogička na ňom zanecháva svoju individuálnu tvorivú stopu.

Animovaná tvorba ľahko prekonáva jazykové či iné bariéry a preniká do sveta svojim univerzálnym posolstvom, ktoré sa dokáže prihovárať ľuďom v rôznych krajinách a na rôznych kontinentoch.

Vyučovací proces vychádza z tradičných kreslených a priestorových techník a z počítačovej animácie. Sústreďuje sa na figurálnu a priestorovú animáciu s ohľadom na jej spoločenské a kreatívne poslanie, vrátane komerčných aktivít. Pedagógovia a pedagogičky sa zameriavajú na tesné prepojenie teórie a praxe, na názornosť prednášok, na zachytenie aktuálnych trendov vo vývoji umeleckého druhu, sledujú a aplikujú do výučby aktuálne technologické poznatky a postupy.

V Ateliéri animovanej tvorby máme k dispozícii novú fotografickú, svetelnú a digitálnu techniku, súčasťou sú učebne vybavené vysoko špecializovanými grafickými stanicami a pokročilými softvérmi pre 3D animáciu, ako i priestory s technickým vybavením na realizáciu zadaní na kreslenú, bábkovú i plôškovú animáciu a linetest.

Úzky kontakt pedagóga, pedagogičky a študenta, študentky umožňuje získavať rýchlu spätnú väzbu o efektívnosti výučby, pomáha odhaľovať nedostatky vo vedomostiach a modifikovať ďalšie kroky študijného procesu. Zároveň sú však študenti a študentky, vzhľadom na kolektívny charakter tvorby audiovizuálneho diela, vedení k rozvíjaniu komunikačných schopností a k vzájomnej spolupráci s inými študijnými programami.

Nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí naši úspešní absolventi a absolventky potvrdzujú, že ateliér animovanej tvorby vychováva dramaturgicky rozhľadených výtvarníkov, animátorov, animátorky, režisérov a režisérky pre všetky druhy a žánre animovanej tvorby, klasickej i počítačovej, reklám a hudobných videoklipov a iných komerčných produktov.


Pedagogičky a pedagógovia

Profesor

prof. Ondrej Slivka, ArtD.

vedúci ateliéru

Docenti

doc. Vanda Raýmanová, ArtD.

doc. Patrik Pašš, ArtD.

doc. Ing. arch. Vladimír Malík, ArtD.

Odborné asistenky a asistenti

Mgr. art. Joanna Kozuch, ArtD.

Mgr. art. Martina Frajštáková, ArtD.

Mgr. art. Mária Kralovič, ArtD.

Mgr. art. Katarína Kerekesová, ArtD.

Mgr. art. Miroslav Ivan

Externá pedagogička

doc. Ivana Laučíková, ArtD.

Interný doktorand

Mgr. art. Tomáš Danay


Študijné programy

Ateliér aktuálne zabezpečuje výučbu v nasledovných študijných plánoch v rámci akreditovaných študijných programov Tvorba obrazu vo filme a v multimédiách v bakalárskom a magisterskom stupni.


Prijímacie konanie

Nároky na uchádzačov a uchádzačky a informácie o priebehu prijímacích skúšok sú zverejnené na stránkach jednotlivých študijných programov, ktoré Ateliér animovanej tvorby ponúka.

Konzultácie k prijímacím skúškam

  • Pre bakalárske štúdium :
  • Pre magisterské štúdium: termín bude upresnený

Termíny podávania prihlášok

  • Pre bakalárske štúdium: do 27.11.2023
  • Pre magisterské štúdium: do 15.4.2024

Termíny prijímacích skúšok

  • Pre bakalárske štúdium: 6.2.2024 – 7.2.2024
  • Pre magisterské štúdium: termín bude upresnený

História ateliéru

Samostatná Filmová a televízna fakulta vznikla v roku 1989 z iniciatívy vtedajšieho dekana profesora Martina Slivku a prodekana docenta Rudolfa Urca a od roku 1993 sa jej súčasťou stala aj Katedra animovanej tvorby.

„Na počiatku nebolo nič, len nadšenie tých, ktorých spájala spolunáležitosť ešte z čias kolibských ateliérov.Skúsení profesionáli a mladí nadšenci si vzájomne odovzdávali energiu. Vznikla základňa pre tvorivé rozmýšľanie a spoločné hľadanie. Prvé úspešné animované diela študentov sa stali vizitkou nového ateliéru i celej Alma mater. Plynie z toho jednoduché poznanie: Prvý je talent. Potom súhra dobrých predsavzatí. A konečne obetavosť pre spoločný záujem. Až tak sa zrodia úprimné, zaujímavé, príťažlivé animované filmy.“

Rudo Urc

Vznikom novej katedry  sa spustila výchova zanietených a vnímavých mladých ľudí. Postupne z nej začali vychádzať nadaní a životaschopní absolventi a absolventky.

Už prvé filmy študentov a študentiek novovytvorenej katedry potvrdili úspešný rozbeh nového, na Slovensku doposiaľ neexistujúceho vysokoškolského odboru. Prvá kolektívna práca poslucháčov k storočnici kinematografie KROKY, SKOKY, ROKY… A POSLEDNÝ ZHASNE (1995), bola prijatá s veľkým záujmom a sympatiami. Nasledovalo niekoľko ďalších vydarených absolventských filmov, ovenčených domácimi i zahraničnými oceneniami. Film Vlada Krála KEĎ NIE, TAK NIE (1997) sa v roku 1999 dostal do výberovej súťaže filmových škôl v Cannes, film Michala Strussa V KOCKE (1999) patrí k najúspešnejším filmom fakulty od jej vzniku. Získal celý rad domácich i zahraničných ocenení a v roku 2000 bol v Los Angeles nominovaný na študentského Oscara.

Generácia prvých študentov a študentiek Katedry animovaných filmov (po novom Ateliéru animovanej tvorby) svojou školskou tvorbou vytvorila vlnu, ktorá na Slovensko priniesla nový vietor – znamenala zlom v tradícii. Za viac než štvrť storočie jeho existencie ukončila štúdium v tomto Ateliéri takmer stovka absolventov a absolventiek.

Mnohí naši študenti a študentky sa so svojimi prácami osobne zúčastnili a zúčastňujú na festivaloch a prehliadkach v Európe, Amerike, Austrálii i Ázii. Navštevujú festivaly animovaných filmov, súťaže a prehliadky či už ako hostia, tvorcovia, tvorkyne alebo ako školitelia či školiteľky v rámci workshopov, tvorivých dielní, škôl či školičiek animácie, ktoré organizujú rôzne festivaly. To im dáva možnosť orientovať sa v najnovších trendoch tvorby, zoznámiť sa a nadväzovať priateľstvá s novými ľuďmi – študentmi, študentkami a pedagógmi z iných vysokých škôl podobného alebo príbuzného zamerania, ale aj s profesionálmi – režisérmi, režisérkami, animátormi, animátorkami, výtvarníkmi, výtvarníčkami a manažérmi.

Pedagogický zbor tvoria významní odborníci a odborníčky – režiséri, režisérky, animátori, animátorky, výtvarníci a manažéri. Ich skúsenosti sú zárukou vysokej úrovne výučby. Za tie roky síce už niektorí z našich radov odišli, ale na ich miesta nastúpili iní. Našimi kolegami a kolegyňami sa stávajú naši absolventi a absolventky a tí postupne preberajú štafetu od nás starších, aby výučba animácie v AAT kontinuálne pokračovala, zároveň sa inovovala, dynamizovala a mladla.


Absolventky a absolventi

Vanda Raýmanová

jedna z prvých absolventiek animácie na FTF, producentka, animátorka, režisérka, držiteľka národných a medzinárodných ocenení za autorské filmy O dvoch ľuďoch, Ručne stručne  a Kto je tam?, seriál Drobci.

Katarína Kerekesová

jedna z prvých absolventiek animácie na FTF, producentka, animátorka, režisérka, držiteľka národných a medzinárodných ocenení za autorské filmy Pôvod sveta, Kamene, seriály Mimi a Líza, Websterovci.

Michal Struss

za svoj film V kocke bol nominovaný na študentského Oscara, spolurežisér animovaného seriálu Drobci. Za film Modrý tiger bol nominovaný na Českého leva za najlepšie výtvarné riešenie filmu.

Ivana Laučíková

Slnko v sieti za film Nazdravíčko!, spolu s J. Mitaľom, s absolventom animácie Martinom Snopekom režírovala film Posledný autobus, ktorý vyhral na festivale animovaného filmu v Stuttgarte.

Joanna Kozuch

režisérka, výtvarníčka a animátorka. Jej filmový debut Fongopolis v roku 2014 vyhral Anča Slovak Award a Slnko v sieti pre najlepší animovaný film. Ďalšia filmografia zahŕňa filmy ako Hra; 39 týždňov, 6 dní; Music Box. V súčasnosti získala Cenu študentskej poroty na prestížnom festivale v Clermont – Ferrand za film Bolo raz jedno more.

Ivana Šebestová

získala medzinárodný ohlas a vyše 20 festivalových národných a medzinárodných ocenení za svoje filmy Štyri, SnehŽltáMimi a Líza – záhada vianočného svetla.

Michaela Mihályiová
Dávid Štumpf

so svojím filmom SH_T HAPPENS! získali Špeciálne uznanie v Montreale, či Cenu divákov na  LIAF Londýn, film bol nominovaný na cenu Cezar za animovaný film.

Martin Smatana

za film Šarkan bol ocenený na významnom festivale animovaného filmu v Annecy. Dovedna získal 30 ocenení z celého sveta.

Vlado Král

ilustártor

Martina Matlovičová

ilustrátorka

Andrej Kolenčík

režisér a vizuálny umelec na voľnej nohe. V súčasnosti sa venuje výrobe hraných a animovaných filmov, videoklipov a reklám. Jeho debutový dokumentárny krátky film Hviezda premietli na viac ako 40 medzinárodných festivaloch a získal šesť ocenení.

Michaela Čopíková

je spoluzakladateľkou spoločnosti Ové pictures (2010), v rámci ktorej sa spolu s Veronikou Obertovou venujú tradičným animačným technikám, kresbe a ručným produkciám s originálnym prístupom. Tvoria animované filmy, videoklipy, reklamy, ilustrácie a motion dizajn. Ilustrátorské duo OvéPictures v roku 2016 získalo i Národnú cenu dizajnu.

Boris Šima

V jeho filmografii sa nachádzajú filmy Dnes mám prvé randevú (2002), Chyťte ho! (2008), Hurá na hrad! (2010), 39 týždňov, 6 dní (2017, réžia spolu s Joannou Kozuch).
Momentálne spolupracuje ako výtvarník na seriáli Websterovci a spolu s Katarínou Kerekesovou sa podieľal na výtvarnom spracovaní animovaného seriálu Mimi a Líza. V roku 2019 získal Cenu Primátora Hlavného mesta Bratislavy na Bienále Ilustrácií Bratislava.


Kontakt

Ateliér animovanej tvorby
Svoradova 2A, Bratislava

prof. Ondrej Slivka, ArtD.
vedúci ateliéru

ondrej.slivka@vsmu.sk