Bratislava, 13. mája 2017

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt visegrad animation forum logoZačiatkom mája sa v Třeboni (ČR) uskutočnil 5. ročník Visegrad Animation Fora.

Visegrad Animation Forum (VAF, visegradanimation.com, https://www.facebook.com/VisegradAnimationForum) je najväčšie prezentačné fórum pre animované projekty v strednej a východnej Európe. V súťaži sú predstavované projekty v dvoch kategóriách – televízne animované seriály a špeciály a krátkometrážne animované filmy.

Filmová a televízna fakulta je hrdá na svojich štyroch absolventov, v súčasnosti už filmových profesionálov, ktorí sa úspešne zúčastnili VAF za účasti špičkového medzinárodného tímu odborníkov.

Režisérka Marta Prokopová a producentky Veronika KocourkováSimova Hrušovská predstavili svoj krátky animovaný film vo vývoji, DIVOKÉ BYTOSTI. Tvorcovia v ňom prinášajú príbeh zo sveta, v ktorom ľudia prepustili miesto pánov tvorstva zvieratám. Kto je ale naozaj pánom a kto „len“ divokou bytosťou?


Zľava: Simona Hrušovská, Marta Prokopová, Veronika Kocourková, foto: archív FTF VŠMU

Marta Prokopová minulý rok získala na prestížnom festivale FEST ANČA cenu Anča Slovak za svoj poetický študentský animovaný film Mila Fog. Nový projekt Divoké bytosti predstavila okrem VAF aj na prestížnom Berlinale Talents – Short Film Station. Film režíruje spolu s našim úspešným študentom hranej réžie, Michalom Blaškom, ktorý sa tento rok dostal s filmom Atlantída, 2003 na dva z najvýznamnejších medzinárodných filmových festivalov – do Cannes a Karlových Varov.


Divoké bytosti, réžia: Marta Prokopová, Michal Blaško, produkcia: Superfilm

Trailer k filmu Mila Fog: https://vimeo.com/142422111

 

Animátorka a producentka Veronika Kocourková okrem toho v krátkej mimo súťažnej prezentácii predstavila aj svoj autorský projekt, TRESKY PLESKY (KA-BOOM). Ide o 13-dielny animovaný detský seriál o prírodných javoch a katastrofách. Cez všeobecne známe situácie, ktoré sú deťom blízke z rodinného prostredia a z okolia, im vo vtipných príbehoch ukazuje svet molekúl, zrniečok piesku, kvapiek vody, častíc ílu… V súčasnosti Veronika spolu s kolegyňou Simonou Hrušovskou v spoločnosti Superfilm realizujú s kolegami pilotný diel “Piesočná búrka“. Podporil ich AVF aj RTVS.


Tresky – plesky, réžia Veronika Kocourková, produkcia: Superfilm

 

Režisér Martin Smatana na VAF oslovil publikum projektom krátkeho filmu pre deti. Jeho ŠARKAN (BFILM, FAMU) je príbehom malého chlapca, ktorý zrazu musí čeliť veľkým existenciálnym problémom.

Šarkan, réžia Martin Smatana, produkcia: BFILM, FAMU Praha
Martin Smatana, absolvent bakalárskeho štúdia animovanej tvorby na FTF VŠMU, zaznamenal v minulých rokoch mimoriadny úspech so svojím školským bábkovým krátkym filmom Rosso Papavero. Film bol premietaný na množstve významných filmových podujatí po celom svete, okrem iného aj na významnom Berlinale.

Martin Smatana pri tvorbe filmu Rosso Papavero, produkcia: FTF VŠMU, foto: archív FTF VŠMU

Projekty Divoké bytosti aj Šarkan a ich tvorcovia získali nielen možnosť byť súťažne odprezentované pred profesionálnou verejnosťou, ale aj tútoring od skúsených expertov v oblasti animovaného filmu, ktoré ich určite posunú vpred.
Všetci na FTF držíme našim skvelým absolventom palce a tešíme sa na premiéry ich nových  filmov!